bieluga 2005

Strona www.kaukaz.net powstała z pasji. Pragniemy aby portal gromadził ludzi zafascynowanych Kaukazem, chętnych do wspólnych działań i eksploracji tego, wbrew pozorom, mało znanego zakątka świata. Naszym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat Kaukazu Południowego i Północnego. Wiedzy bez zbędnych uprzedzeń czy stereotypów. Chcemy pokazywać nie tylko kulturę czy specyfikę poszczególnych narodów ale również współczesną sytuację mieszkańców, ich codzienność, problemy. Inspiracją do stworzenia strony były prowadzone przez nas w Dagestanie i Gruzji badania etnograficzne, rozmowy z ludźmi, dzięki którym Kaukaz na zawsze pozostanie w naszych sercach. Wraz z coraz liczniejszymi wyjazdami na Kaukaz powstała również potrzeba odwdzięczenia się naszym przyjaciołom, wszystkim spotkanym tam ludziom za ich gościnność, otwartość, pomoc i zainteresowanie. Stąd powstała nie tylko idea strony www ale również albumu fotograficznego mającego przedstawiać Kaukaz z perspektywy jego najmłodszych mieszkańców – dzieci. To one wolne od narodowych uprzedzeń czy konfliktów najtrafniej potrafią opowiadać o tym co je otacza. Kaukaz.net to strona dla tych dla których Kaukaz to coś więcej niż tylko piękne góry.


Iwona Kaliszewska
- etnolog, informatyk, fotograf. Od 8 lat podróżuje po Rosji i innych krainach b.ZSRR - po Kaukazie, Syberii, Azji Centralnej. Z mężem Sebastianem, samotnie, z przyjaciółmi odwiedziła wiele krajów azjatyckich, odbyła kilkanaście dłuższych wypraw, w tym podróż dookoła świata, przemieszczając się pociagiem, autostopem, piechotą, rzadziej samolotem. Są to wyprawy zarówno o charakterze krajoznawczym, naukowym jak i w roli wolontariusza. Najbardziej zafascynował ją barwny, wielokulturowy Kaukaz, a w szczególności Dagestan. W latach 2004-2006 wspólorganizowała i brała udział w etnologicznych badaniach terenowych w Gruzji i Dagestanie, których celem było prześledzenie przemian narodowościo-religijnych zachodzących na tym terenie. Obecnie, w dagestańskim górkim aule Kumuch prowadzi badania dotyczące kultury Laków. Efektem ekspedycji naukowych są liczne pokazy slajdów, artykuły i wygłoszone prelekcje oraz strona kaukaz.net. Autorka kilku wystaw fotograficznych, w tym zagranicznych. Jej fotografie były nagradzane i wyróżniane na różnych konkursach. Wraz z mężem prowadzi internetową galerię www.tajga.org. Absolwentka informatyki UW, Studium Form Fotograficznych w Warszawie, nadal pogłębia swoją wiedzę jako słuchaczka informatycznych studiów doktoranckich i równolegle magisterskich studiów Etnologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Z etnologią łączy swoją działąlność naukową w informatyce, opracowując w ramach projketu Innowacji Dydaktycznych, metodologię komputerowego wspomagania pracy etnologa-badacza. Jest czynnym członkiem Koła Naukowego "Etno" Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Kilkukrotny koordynator i wielokrotny uczestnik projektów wolontariackich Service Civil International. Współzałożyciel i wice prezes fundacji Kaukaz.net. Od 2 lat współpracuje z biurem wypraw Moremi Africa, gdzie zajmuje się organizacją wypraw przygodowych i przyrodniczych do Azji, głównie do Rosji i krajów b. ZSRR.


Karolina Dulęba - etnolog. Pochodzi ze Skarżyska - Kamiennej. Od kilku lat z pasji podróżuje na Kaukaz i do Rosji. Pierwszym miejscem jakie odwiedziła za wschodnią granicą był Kaukaz. Dziś jest tam kilka razy w roku. Nie tylko po to aby odwiedzać przyjaciół ale również aby zdobywać wiedzę o tym tak mało popularnym regionie. Fascynuje ją zarówno rosyjski Kaukaz północny ze swą mozaiką etniczną, a w szczególności ukochany Dagestan, jak i południowy ze swymi starymi kulturami i niezwykłą przyrodą. Od dwóch lat prowadzi etnologiczne badania naukowe w Dagestanie, zagłębiając się w specyfikę Tabasaran. Efektem badań były już cztery ekspedycje naukowo badawcze. W 2004 roku współorganizowała i prowadziła badania z zakresu antropologii politycznej w Gruzji. Jest autorką wielu prelekcji i artykułów dotyczących tematyki kaukaskiej. Jest członkiem Koła Naukowego „Etno” działającego w Instytucje Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim. Od niedawna jest związana z Biurem Wypraw Moremi Africa : Trace Poland, w którym jest szefową biura Trace Poland. Tam z wielką przyjemnością organizuje nieprzeciętne wyjazdy po Polsce oraz na Kresy Wschodnie czy do Rosji. Współzałożyciel fundacji Kaukaz.net.drukuj stronę
© Bieluga Expedition 2005 │ www.bieluga.com
tel.: +48 22 692 75 05, 06 │ faks: 22 692 75 07