News
Case study
 
  
 
English

BIELUGA Expedition

To międzynarodowa, dwuczęściowa wyprawa samochodowa 4x4 oraz strona internetowa, poświęcona krajom basenów mórz: Czarnego, Azowskiego i Kaspijskiego.

Dwie części wyprawy odbyły się w latach 2005, 2006.

W trakcie pierwszej części wyprawy uczestnicy, wywodzący się spośród doświadczonych polskich załóg wyprawowych, dotarli górskimi, stepowymi i pustynnymi bezdrożami Eurazji, poprzez Kaukaz i serce buddyjskiej Kałmucji, do wybrzeży Morza Kaspijskiego.
Zdaniem Redakcji Magazynu Off-Road PL była to "jedna z najciekawszych polskich imprez wyprawowych, jakie odbyły się w 2005r."

Druga połowa wyprawy objęła Mołdawię, gruziński wysoki Kaukaz i południowe pasma wulkaniczne, skaliste pogranicze Turcji, Iranu, Iraku i Syrii oraz Bułgarię i Rumunię.

Trasy obu edycji, o łącznej długości ponad 20.000 km, w dużej części objęły obszar występowania jednej z największych i najcenniejszych ryb na świecie - Bieługi.

Dzięki łączności satelitarnej zmagania załóg z dziką przyrodą, bezkresnymi przestrzeniami i palącym słońcem były relacjonowane na bieżąco. Co kilka dni powstawała depesza wyprawowa z najnowszymi wiadomościami oraz kolejną częścią bazy wiedzy, zawierającą informacje na temat pokonywanego odcinka i kraju lub republiki oraz, w niektórych przypadkach, jego trójwymiarową satelitarną symulację.

W ramach eksperymentu obsługę BIELUGi zapewniło podróżujące z uczestnikami Mobilne Biuro Prasowe. Aktualne informacje z trasy były dystrybuowane na bieżąco do ponad trzystu dziennikarzy i redakcji, a także publikowane w dziale Press Room.
Ważnym elementem części informacyjnej projektu jest Wirtualna Wyprawa - animowana mapa zawierająca obszerną bazę wiedzy na temat pokonywanej trasy, w postaci tekstów, zdjęć, filmów oraz odnośników do Wikipedii - partnera BIELUGi.I jeszcze cytat:

"[...] Dziś nie ulega najmniejszej wątpliwości, że BIELUGA wniosła w off-roadowy świat nową jakość wypraw. Doskonale przygotowana, połączyła świat rzeczywisty i wirtualny. Dzięki wzorowej oprawie medialnej i zastosowaniu ciekawych rozwiązań komunikacji stała się dostępna nie tylko dla jej bezpośrednich uczestników, ale dla wszystkich zainteresowanych akcją na trasie: wystarczył komputer i sieć, by móc śledzić zmagania załóg z bezdrożami Azji. Nie sposób przecenić edukacyjnego charakteru przedsięwzięcia. BIELUGA odkryła zarówno przed uczestnikami wyprawy, jak i przed internautami i czytelnikami "OFF-ROAD PL" ciekawy i nieznany świat byłych republik radzieckich - dziś niezależnych państw, o których słyszy się mało lub wcale. BIELUGA pokazała szlaki, którymi podróżować mogą teraz nie tylko najbardziej ambitni, stając się dla amatorów samochodowych wojaży otwartym przewodnikiem. Dla organizatorów wypraw niech będzie wzorem organizacji przez bardzo duże "O".

Tomasz Konik, redaktor naczelny miesięcznika Off-Road PL. (Off-Road PL Nr 11 (75) 2006)

Dowiedz się co czekało tych, którzy podjęli wyzwanie: szczegóły w dziale "Co Cię czeka"SPONSORZY:

PATRONI MEDIALNI:
PARTNERZY:


 
wyślij znajomemu drukuj pobierz prezentację
© BIELUGA Expedition 2022